دکتر علیرضا ابیانه
Search
Close this search box.

جراحی ثانویه بینی (جراحی ترمیم بینی)

عمل ترمیم بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از معروف ترین عمل های پلاستیک است که تقاضای زیادی برای آن در سراسر جهان وجود دارد. به همین دلیل شاهد جراحان کم تجربه ای هستیم که قادر به عمل متناسب به شرایط بیمار نبوده و منجر به عدم رضایت تعداد زیادی از بیماران از نتایج عمل می شود. خوشبختانه عمل ترمیمی بینی که با نام عمل ثانویه بینی وجود دارد که نتایج بد عمل اولیه را اصلاح می کند. اما سوال اینجاست که عمل ترمیمی بینی چگونه است؟ عمل ترمیمی بینی برای همه افراد مناسب است؟ بهترین زمان جراحی ثانویه بینی چه هنگام است؟ به منظور آشنایی بیشتر با چگونگی عمل، عوارض و هزینه های عمل ترمیمی بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی ترمیمی بینی چیست؟

جراحی ثانویه بینی یا جراحی ترمیمی بینی یکی از روش های جراحی بینی یا رینوپلاستی است که به علت بروز مشکلات پس از عمل اولیه، مراقبت های نادرست پس از عمل و یا ایرادات به جای مانده در طی عمل اول انجام می گردد. پیش از این عمل، جراح بینی ساختار بینی بیمار را مورد ارزیابی دقیق قرار داده و ایرادات موجود را می سنجد. پس از شناسایی ایرادات و نارسایی های موجود، پزشک عمل ترمیمی بینی را توصیه کرده و در موعد مقرر اقدامات درمانی به انجام می رسد. برخی بیماران در عمل اولیه به مشکلات تنفسی برخورده اند و برخی دیگر درگیر اشکالات فرم بینی می باشند که لازم است طی عمل ثانویه بینی یا ترمیمی مشکلات موجود مرتفع گردد.

جراحی ترمیمی بینی برای چه کسانی مناسب است؟

برخی از افراد به دلایل مختلف از جمله عدم تبحر جراح، رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل و یا حساسیت های بیمار نسبت به ظاهر بینی تصمیم به جراحی ترمیمی بینی می کنند. اما بهتر است بدانید که جراحی ثانویه بینی برای همه افراد مناسب نیست. . به طورکلی، عمل ترمیم بینی برای افراد زیر توصیه می شود:

 • افتادگی نوک بینی
 • بد شکلی در ظاهر بینی (مانند کجی، نامتقارن شدن سوراخ های بینی و سایر مشکلات)
 • اصلاح نشدن قوز روی بینی بعد از عمل اولیه بینی
 • باقی ماندن مشکلات تنفسی از عمل اولیه
 • بروز مشکلات تنفسی مانند اختلالات خواب و تنگی نفس
 • عدم تناسب بینی با سایر اجزای صورت
 • ایجاد گوشت اضافه بعد عمل
 • تغییر فرم بیش از حد بینی
 • کوچک شدن بیش از حد بینی
 • بزرگ باقی ماندن بینی

مناسب ترین زمان برای عمل ترمیمی بینی

بهبود ساختار بینی و جراحات آن پس از عمل ابتدایی یک سال زمان بر است، به این ترتیب توصیه می کنیم چنانچه از نتایج عمل خود راضی نیستید یا مشکلاتی را در ساختار و عملکرد آن حس می نمایید، به مدت حداقل یک سال صبر کنید. اگر ایرادات موجود برطرف نشد می توان در این زمان اقدام به جراحی ثانویه بینی کرده و اشکالات را برطرف نمود. ولی در بیشتر مواقع پس از گذشت یک سال و با کاهش تورم و التهابات، تمام مشکلات فرمی و عملکردی برطرف خواهند شد. تعیین این زمان از جهت دیگری نیز اهمیت دارد، چرا که با گذشت یک سال از عمل اولیه و رفع تورم های موجود، ایرادات اصلی در صورت وجود نمایان می شوند و می توان درباره اقدامات لازمه تصمیم گیری دقیق تری انجام داد.

جراحی ترمیم بینی چگونه است؟

عمل ترمیم بینی به مراتب پیچیده تر و دشوار تر از جراحی اولیه است چرا که ممکن است جراح قبل بافت هایی را حذف کرده باشد که برای عملکرد و فرم مهم هستند، و یا امکان دارد ساختمان غضروفی به میزانی تضعیف شده باشد که برای بهبود و قوت بخشی به آن نیازمند ترمیم بینی با گرافت باشیم. البته در مورد بیمارانی که بافت اضافه دارند یا با حذف یک نقطه زائد ساختار بینی شان نرمال و ایده آل می شود، عمل ساده تر خواهد بود. چنانچه پزشک جراح بینی از تبحر و تجربه بالایی برخوردار باشد، جراحی ثانویه بینی با موفقیت چشمگیری همراه خواهد بود.

عوارض عمل ترمیمی بینی

از آنجایی که جراحی ثانویه بینی پیچده تر و دشوارتر از عمل اولیه بینی است، لذا امکان بروز عوارض و خطرات آن بیشتر از عمل اولیه بینی خواهد بود. توجه داشته باشید که گاهی ساختار بینی تحمل انجام عمل ثانویه ندارد، لذا اقدام برای این عمل ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد. مهمترین عوارض عمل ترمیمی بینی عبارتند از:

 • افتادگی نوک بینی
 • انسداد و چسبندگی بینی
 • بدشکل بینی
 • مشکلات تنفسی
 • کاهش یا از دست دادن حس بویایی
 • ایجاد بافت زخم دائمی
 • گوشت اضافه در جای بخیه

ورم بینی بعد از عمل ترمیمی

تورم و کبودی از شایع ترین عوارض عمل بینی اولیه و همچنین ثانویه است، اما بهتر است بدانید که اغلب این تورم ها یکسان نیست. البته شایان ذکر است که تورم در عمل بینی ترمیمی به واسطه تحریک مجدد ساختار بینی بیشتر خواهد بود. به همین علت توصیه می شود برای مشاهده نتیجه دلخواه از جراحی ثانویه بینی به مدت یک سال صبر کنید. در این مدت توصیه می شود برای کاهش تورم توصیه های پزشک را جدی گرفته و از وارد کردن آسیب به بینی خود جلوگیری کنید.

بهترین غضروف برای ترمیم بینی

در برخی از عمل های ترمیمی بینی ممکن است به دلیل عدم استحکام غضروف از بافت های غضروفی دیگر نواحی بدن مانند غضروف گوش یا دنده بیمار استفاده کرد. علاوه بر این، غضروف های مصنوعی یا اهدایی نیز در عمل های ترمیم بینی به کار گرفته می شود. بدون شک بهترین غضروف برای ترمیم بینی از خود بدن بیمار خواهد بود. با این حال انتخاب نوع غضروف به صلاحدید پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد.

کلام آخر

جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی، اغلب به دلیل عیوب برطرف نشده یا عوارض عمل اولیه انجام می شود. اگر چه در عمل مجدد بینی امکان رفع مشکلات وجود دارد، اما توصیه می شود حداقل یک سال بین عمل اولیه تا عمل ترمیمی صبر کنید. چرا که اقدام برای جراحی زودهنگام دوباره بینی می تواند آسیب جدی و جبران ناپذیری را ایجاد کند. در پایان توصیه می شود برای عمل ترمیمی بینی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید تا مشکلات ظاهری و تنفسی برطرف شود.

مطالب مرتبط