دکتر علیرضا ابیانه

کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی

گوشت اضافه بعد از جراحی بینی

کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی

کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی، یکی از عوارض نادر محسوب می شود که اغلب به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در جراحی زیبایی بینی احتمال ایجاد گوشت اضافه یا کلوئید تنها در مواردی وجود دارد که برش از کنار پره های بینی برای کاهش پهنا انجام شود. احتمال بروز کلوئید حتی در چنین مواردی با وجود جراح باتجربه و استفاده از پمادهای مخصوص پس از عمل به حداقل می رسد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علل، علائم و درمان گوشت اضافه بعد از جراحی بینی بپردازیم، بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

کلوئید بینی بعد از عمل

گوشت اضافه بعد از جراحی بینی

گوشت اضافه بینی که با نام اسکار کلوئیدی بینی شناخته می شود، اغلب در اثر تکثیر بی رویه کلاژن در سطح پوست ایجاد می شوند. به طور کلی، بدن انسان پس از هر آسیب پوستی شروع تکثیر سلولی و ترشح کلاژن می کند تا محل آسیب دیده را بهبود ببخشد. چنانچه میزان کلاژن تولید شده و تکثیر سلولی در این ناحیه افزایش یابد، گوشت اضافه یا کلوئید ایجاد می شود.

علائم گوشت اضافی بعد از عمل بینی

گوشت اضافه زیر پوست بینی بعد از عمل، اغلب ظاهر برجسته و ناهموار دارند و ممکن است از نظر اندازه بزرگتر از برش اصلی باشند. گاهی علاوه بر کناره های بینی، گوشت اضافه داخل بینی بعد از عمل نیز ایجاد می شود. توجه داشته باشید که کلوئید داخل بینی بعد از عمل با توده های مخاطی بینی موسوم با پولیپ تفاوت داشته و یکسان نیستند. گوشت اضافه در اثر تکثیر سلول های پوستی ایجاد می شوند، در حالی که پولیپ بینی در اثر ترشح بیش از حد و تورم مخاط بینی شکل می گیرند.

دلایل ایجاد گوشت اضافه بینی بعد از عمل

علت گوشت اضافه بعد از عمل بینی

دلیل پیدایش گوشت اضافه هنوز دقیقاً مشخص نیست، اما این مشکل معمولا در افراد با رنگ پوست تیره شایع تر است. در افرادی که مستعد کلوئید هستند، ممكن است گوشت اضافه پس از هر نوع آسيب پوستي از جمله بريدگي، سوختگي، جوش صورت، گزش حشرات، خالكوبي، سوراخ كردن جهت جواهرات و هر نوع جراحي كوچك ايجاد گردد.

توجه داشته باشید تا زمانی که برش جراحی در کنار پره های بینی ایجاد نشود، احتمال بروز کلوئید بعد از عمل وجود ندارد. با این حال مهمترین عوامل موثر بر ایجاد گوشت اضافه کنار بینی بعد از عمل عبارتند از:

 1. نژاد و قومیت افراد: ایجاد کلوئید بعد از عمل بینی در اغلب افراد با نژاد آفریقایی و آسیای شرقی بیشتر است.
 2. رنگ و نوع پوست: تشکیل اسکار کلوئیدی در افراد با پوست تیره و ضخیم بیشتر از سایر افراد است.
 3. عدم مهارت و تجربه جراح: نداشتن تجربه و مهارت کافی جراح در ایجاد برش و بخیه می تواند احتمال ایجاد گوشت اضافه بعد از عمل بینی را افزایش دهد.
 4. عدم مراقبت بعد از عمل: توجه نکردن به دستورالعمل های جراح پس از جراحی، به ویژه استفاده از پماد و کرم ها می تواند باعث بروز کلوئید بینی بعد از جراحی شود.
 5. سابقه کلوئید: برخی از افراد به واسطه شرایط ژنتیکی یا سیستم بدن بیتشر از سایر افراد دچار گوشت اضافی می شوند. به همین علت اگر مستعد گوشت اضافه هستید، قبل از عمل بینی با پزشک مشورت نمایید.

درمان گوشت اضافه بعد از عمل بینی

ایجاد کلوئید روی بینی بعد از رینوپلاستی وجود ندارد، اما احتمال بروز گوشت اضافه جای بخیه بینی، به ویژه در طرفین پره های بینی به مراتب بیشتر است. توجه داشته باشید که اغلب ناهمواری های روی بخیه ناشی از تورم است، لذا با کاهش ورم این ناهمواری های پوستی برطرف می شود.

با این حال، برای درمان گوشت اضافه بعد از عمل بینی روش های زیر توصیه می شود:

استفاده از پماد برای گوشت اضافه بینی

بعد از جراحی، ممکن است در برخی از افراد، زخم هایی در محل بخیه یا داخل بینی ایجاد شود. برای جلوگیری از این مشکل می توانید از پمادهای ترمیم کننده با تجویز پزشک متخصص استفاده کنید. نحوه ماساژ دادن محل با پماد برای رسیدن به نتیجه بهتر بسیار مهم است و باید حداقل 2 یا 3 دقیقه انجام شود. توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از برخی پمادها مانند ویتامین E و آنتی بیوتیک های سه گانه ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود. بنابراین برای نتیجه بهتر باید به توصیه های پزشک گوش دهید.

درمان گوشت اضافه بینی بعد از عمل

تزریق استروئید (کورتون)

یکی دیگر از روش های موثر در درمان گوشت اضافه بعد از جراحی بینی، تزریق کورتون یا استروئید توسط متخصص است. این کار باید در فواصل منظم بعد از جراحی بینی انجام شود. تزریق استروئید می تواند میزان خارش و جای زخم را کاهش دهد و به مرور زمان گوشت و پوست اضافی را از بین ببرد.

درمان گوشت اضافه بینی با لیزر

لیزر، یکی از بهترین راه ها برای کاهش حجم یا قرمزی جای زخم و گوشت اضافه بعد از جراحی بینی به شمار می رود. معمولا برای درمان جای زخم یا کلوئید بین 2 تا 3 جلسه لیزر کافی است، اما گاهی اوقات بسته به شرایط بیمار ممکن است تعداد جلسات افزایش یا کاهش یابد.

جراحی برای درمان گوشت اضافه بینی

اگر هیچ یک از این روش ها در از بین بردن جای زخم یا گوشت اضافه بینی بیمار موثر نبود، جراحی ثانویه بینی (ترمیمی) انجام می شود. برای این کار، پزشک پس از معاینه کامل بیمار و تشخیص جراحی، زمان مناسب را برای این عمل تعیین می کند و بیمار تحت عمل جراحی بینی مجدد قرار می گیرد.

پیشگیری از گوشت اضافه بینی بعد ازعمل

برخی از روش های ساده می تواند از ایجاد گوشت اضافه بعد از عمل بینی جلوگیری کند که مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. اجتناب از نور خورشید: از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب قبل و بعد از عمل اجتناب کنید، زیرا نور خورشید می تواند سبب آسیب پوستی و تغییر رنگ اسکار و زخم ها می شود.
 2. درمان عفونت: توجه داشته باشید که اگر عفونت روی زخم باقی بماند، احتمال طولانی شدن اسکار بیشتر است و ممکن است آن را به کلوئید تبدیل کند. به محض اینکه متوجه عفونت شدید شدید، بلافاصله آن را درمان کنید.
 3. ماساژ: ماساژ نواحی آسیب دیده می تواند جریان خون را افزایش داده و باعث بهبود سریع تر زخم ها شود. با این حال، قبل از انجام هر گونه ماساژ با پزشک خود مشورت کنید، در غیر این صورت ماساژ اشتباه ممکن است وضعیت را بدتر کند.
 4. تاثیر روش جراحی : معمولاً در جراحی بینی بسته، کمتر با اسکار یا کلوئید مواجه می شود، زیرا در حین جراحی هیچ برش خارجی روی بینی ایجاد نمی شود. از این رو در افرادی که مستعد کلوئید در محل برش ها یا زخم های بدن خود هستند، معمولاً جراحی بسته توصیه می شود.
 5. رعایت مراقبت های بعد از عمل: جای زخم یا گوشت اضافه در محل بخیه می تواند به عواملی مانند نوع بینی و رنگ پوست مربوط باشد. اما رعایت کامل نکات و مراقبت های بعد از عمل می تواند یکی از مهم ترین موارد در پیشگیری از چنین عوارضی باشد.
 6. انتخاب جراح خوب: هر چه مهارت، تخصص و تجربه جراح بالاتر باشد، احتمال بروز گوشت اضافع بعد از عمل بینی کمتر است. جراح باید در برش و بخیه زدن پره های بینی دقت زیادی داشته باشد، زیرا این بخش از بینی به دلیل بافت چربی و ماهیچه بیشتر، مستعد کلوئید هستند.

کلام آخر

تشکیل گوشت اضافه بعد از عمل بینی بسیار نادر است، اما در برخی افراد به دلیل برش در کناره پره های بینی ایجاد می شود. البته هر چه جراح برش و بخیه های بینی را با ظرافت و دقت انجام دهد، احتمال بروز کلوئید بینی، حتی در نواحی اطراف بینی، بندرت رخ خواهد داد.

اگر چه درمان هایی مانند پمادهای ترمیمی، تزرق کورتون، لیزر درمانی و جراحی مجدد می تواند به درمان گوشت اضافه بینی بعد از عمل کمک کند، اما بهتر است از بروز آن جلوگیری شود. به همین علت برای پیشگیری از ایجاد گوشت اضافه­ بخیه بینی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کرده و دستورالعمل های پزشک را بعد از عمل جدی بگیرید.

مطالب مرتبط