دکتر علیرضا ابیانه

گلو درد بعد از عمل بینی؛ از علل تا درمان آن

گلو درد بعد از جراحی بینی

گلو درد بعد از عمل بینی؛ از علل تا درمان آن

گلودرد بعد از عمل بینی یک مشکل طبیعی و مورد انتظار تلقی می شود. به خصوص اگر بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته باشد. معمولا گلو درد پس از جراحی، نگران کننده نیست و درمان های ساده قابل درمان است. اگر گلودرد شدید بوده، به طوری که توانایی صحبت کردن تحت تأثیر قرار داده یا درد بیش از یک زمان معقول ادامه یابد، نیاز به درمان های پزشکی است. ما در این مقاله قصد داریم شما را علت و روش های درمان گلو درد بعد از عمل بینی آشنا کنیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

گلو درد بعد از عمل بینی

گلو درد نیز مانند تورم و کبودی از عوارض شایع پس از جراحی بینی است. درد گلو یکی از عوارض طبیعی بعد از عمل هایی است که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند.البته لازم به ذکر است که این علائم موقتی و گذرا هستند. شاید تجربه این درد در روزهای ابتدایی بسیار ناخوشایند باشد، اما جای نگرانی نیست و در مدت زمان کوتاه بین 7 تا 10 روز برطرف می شود. زمانی گلو درد بعد از عمل بینی خطرناک و نگران کننده است که درد آن تشدید شود. همچنین با علائمی مانند بوی بد دهان، تداوم طولانی مدت و ناراحتی به هنگام صحبت کردن همراه باشد.

علت گلو درد بعد از عمل بینی

همان طور که اشاره شد، گلودرد یک مشکل طبیعی پس از جراحی مانند عمل بینی است، به خصوص در مواردی که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. به طورکلی، 4 علت اصلی برای گلو درد بعد از عمل بینی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

قرار دادن لوله تنفسی در دهان

گلودرد یکی از عوارض جانبی رایج بیهوشی عمومی است که به دلیل گذاشتن لوله تنفسی در دهان ایجاد می شود. در طول بیهوشی عمومی، یک لوله داخل دهان و مجرای تنفسی قرار داده می شود. علت جای گذاری این لوله این است که تا به فرد اجازه دهد به درستی نفس کشیده و اکسیژن لازم تامین شود.


تنفس از طریق دهان

یکی دیگر از دلایل درد گلو بعد از عمل بینی، تنفس از طریق دهان است. همانطور که می دانید پس از عمل بینی به دلیل وجود پانسمان (یا تامپون بینی)، اسپلینت یا گچ بینی داخلی، تورم و التهاب بینی تنفس کردن از طریق دهان دشوار باشد. به همین علت اکثر بیماران از دهان خود نفس کشیده و این امر باعث خشکی و گلو درد می شود.


کمبود آب بدن

از آنجایی که مصرف موادغذایی و مایعات قبل و بعد از عمل بینی مجاز نیست، کاهش مصرف آب می تواند سبب خشکی دهان و در نهایت درد گلو شود. درد ناشی ازخشکی و کم آبی بدن معمولا پس از مصرف مایعات کاهش یافته و از بین می رود.


عفونت

از دیگر دلایل گلو درد می توان به وجود عفونت در گلو اشاره کرد. این عفونت ها ممکن است در اثر ویروس های سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی قبل یا بعد از عمل ایجاد شده باشند. عفونت ناشی از سرماخوردگی بعد از عمل بینی نگران کننده نیست و اغلب با درمان های پزشکی برطرف می شود. اما در موارد نادر ممکن است عفونت بعد از عمل بینی وجود داشته باشد که اغلب با بوی بد دهان و درد شدید گلو برای مدت طولانی همراه است.

درمان گلودرد بعد از عمل بینی

همانطور که می دانید، انتخاب بهترین جراح بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی دو عامل کلیدی در موفقیت جراحی بینی است. یکی از نکات مراقبتی که باید بعد از عمل بینی رعایت شود، انجام راهکارهایی برای کاهش و درمان گلودرد است. روش های موثری که به درمان گلودرد بعد از عمل بینی کمک می کند، عبارتند از:

1- نوشیدن مایعات

از آنجایی که لوله های تنفسی و کاهش مصرف مایعات باعث خشکی و در نهایت گلو درد می شود، بهتر است مایعات کافی مصرف کنید. نوشیدن مایعات، به ویژه آب، می تواند به کاهش خشکی و درد گلو کمک کند.

2- خودداری از کشیدن سیگار

کشیدن سیگار بعد از عمل بینی علاوه بر افزایش خونریزی موجب تشدید گلو درد نیز خواهد شد. به همین علت بعد از عمل بینی استعمال هرگونه دخانیات را قطع کنید.

3- اجتناب از مصرف غذاهای محرک

توصیه می شود برای جلوگیری از تشدید گلو درد بعد از عمل، مصرف غذاهای محرک مانند مواد غذایی تند، چرب و شور را محدود کنید. همچنین، از مصرف مرکبات مانند پرتقال یا لیمو اجتناب کنید، زیرا سبب تحریک سوزش و در گلو می شود.

4- مصرف آنتی بیوتیک

همانطور که اشاره شد، یکی از دلایل گلو درد بعد از جراحی رینوپلاستی، عفونت است. در صورت تشخیص عفونت، پزشک مصرف منظم داروهای آنتی بیوتیک را تجویز می کند. علاوه بر این، ممکن است پزشک برای درمان گلودرد بعد از جراحی برخی داروهای ضد حساسیت را توصیه کند.

معمولاً بیماران پس از جراحی گلو درد یا ناراحتی را تجربه می کنند. این معمولاً نتیجه لوله تنفسی است که در طول فرآیند بیهوشی استفاده می شود. به پیروی از دستورالعمل های پس از مراقبت از جراح و تیم پرستاری خود ادامه دهید و گلودرد باید در حدود هفت تا ده روز پس از جراحی برطرف شود.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی بینی ۱۴۰۲

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

همانطور که اشاره شد، اکثر گلو دردهای بعد از جراحی نگران کننده نبوده و نیاز به درمان پزشکی جدی ندارد. اما اگر گلودرد شما بیش از یک 7 تا 14 روز ادامه داشت، به جراح یا پزشک دیگری مراجعه کنید. همچنین، اگر صدای شما تحت تاثیر قرار گرفته است، جراح خود را مطلع کنید.

مشکل گلو را که در روزهای بعد از عمل به طور قابل توجهی بهبود نمی یابد نادیده نگیرید. اگرچه آسیب دائمی به گلو یا تارهای صوتی نادر است، اما یکی از خطرات بیهوشی است. در نتیجه مداخله و درمان زودهنگام می تواند موثر باشد.

به خاطر داشته باشید که گلودرد ممکن است کاملاً مربوط به جراحی نباشد. به عنوان مثال، ممکن است فردی تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد و باعث گلودرد خفیف شود. گاهی ممکن است در عرض چند روز گلودرد استرپتوکوکی نیز داشته باشد که باعث افزایش ناراحتی می شود و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد.

کلام آخر

گلودرد بعد از عمل بینی معمولاً مشکل عمده ای نیست و اغلب با مصرف مایعات و رعایت مراقبت های بعد از عمل بهبود می یابد. به طورکلی، مراقبت هایی مانند حداقل صحبت کردن، نوشیدن مایعات فراوان و مصرف منظم داروها می تواند به کاهش درد و تسکین آن کمک کند. در صورتی که گلو درد تا دو هفته بعد از عمل ادامه داشته و یا تشدید شود به جراح خود یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

مطالب مرتبط