دکتر علیرضا ابیانه
Search
Close this search box.

کشیدن سیگار بعد از عمل بینی

سیگار و عمل بینی

چقدر با اثرات کشیدن سیگار بعد از عمل بینی آشنایی دارید؟ با عوارض این امر چطور؟ سیگارکشیدن در حالت عادی می‌تواند خطرات بسیار زیادی برای انسان به همراه داشته باشد، اما بعد از عمل بینی این خطرات دوبرابر خواهند شد. اثرات منفی استعمال دخانیات همیشه مورد تأکید پزشکان بوده و کشیدن سیگار پس از عمل جراحی بینی نیز عوارض بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

از مهم‌ترین عوارض این امر می‌توان به ایجاد عفونت‌های شدید، خونریزی زیاد، عدم بهبود و التیام زخم، تنگ شدن عروق خونی و اختلال در خون‌رسانی اشاره نمود. در ادامه نوشتار قصد داریم تا به بررسی دقیق‌تر اثرات کشیدن سیگار بعد از عمل بینی بپردازیم. از شما می‌خواهیم تا انتهای این نوشتار ما را مهمان نگاه‌های زیبای خود نمایید.

سیگار کشیدن بعد از عمل بینی

عوارض کشیدن سیگار بعد از عمل بینی

تمام افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی می‌گیرند، طی جلسات مشاوره که از سوی پزشک آن‌ها برگزار می‌شود می‌توانند دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های بعد از جراحی بینی خود را دریافت کنند. یکی از این دستورالعمل‌ها عدم استعمال دخانیات است؛ چرا که می‌تواند اثرات منفی بسیار زیادی بر روند بهبود داشته باشند. با این تفاسیر افرادی که پیش از عمل جراحی خود به استعمال دخانیات اعتیاد داشته‌اند لازم است یک ماه قبل از عمل و یک ماه بعد از آن مصرف سیگار را کنار بگذارند. از مهم‌ترین اثرات منفی کشیدن سیگار بعد از عمل بینی می‌توان موارد زیر را تشریح نمود.

افزایش مدت‌زمان نقاهت

به‌عنوان اولین اثر منفی سیگارکشیدن بعد از عمل بینی لازم است افزایش مدت‌زمان نقاهت را نام برد. این امر موجب طولانی‌شدن دوره بهبود و نقاهت شما می‌گردد و دلایل خاص خود را نیز دارد. توجه داشته باشید، سیگارها را در ساختار خود نیکوتین دارند. همان گونه که می‌دانید نیکوتین‌ها اثرات منفی قابل‌توجهی بر سیستم تنفسی داشته و زمینه‌ساز تنگی عروق خونی می‌شوند. باتوجه‌به این امر استعمال دخانیات بعد از انجام عمل بینی از خون‌رسانی به بافت‌ها جلوگیری نموده و روند بهبود و التیام زخم‌های شما را با تأخیر مواجه می‌سازد.

افزایش عوارض

کشیدن سیگار بعد از عمل بینی می‌تواند شما را با عوارض جدی بعد از جراحی مواجه سازد. اگر بخواهیم به طور مختصر اشاره‌ای به این عوارض داشته باشیم می‌توان ورم و کبودی را نام برد که عمدتاً به دلیل مصرف نیکوتین رخ می‌دهد. در بخش قبل نیز بیان نمودیم که نیکوتین عروق خونی را مسدود نموده و به این طریق مانع از افزایش اکسیژن خون می‌شود. با این تفاسیر طبیعی است که عوارض عمل بینی را شاهد باشید.

ایجاد تداخل دارویی

ایجاد تداخل دارویی را می‌توان یکی دیگر از اثرات منفی کشیدن سیگار بعد از عمل بینی دانست که نباید به‌سادگی از کنار آن عبور نمود. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که برخی داروهای مربوط به عمل بینی با سیگار تداخل دارند و این شرایط می‌تواند جان شما را تهدید نماید. با این تفاسیر توصیه داریم استعمال دخانیات بعد از عمل بینی را کنار بگذارید.

اختلال در خون‌رسانی

کشیدن سیگار بعد از عمل بینی زمینه‌ساز ایجاد اختلال در دیواره‌های عروق خونی می‌شود. ممکن است بارها نام تنگ شدن رگ‌ها را شنیده باشید. اختلال در خون‌رسانی یکی دلایل تنگ شدن رگ‌ها به شمار می‌رود که مانع از خون‌رسانی کافی به قلب می‌شود. به طور طبیعی بعد از عمل جراحی بینی بدن شما نیاز مبرمی به خون دارد. خون‌رسانی منظم موجب ترمیم و بازسازی سریع‌تر می‌شود.

کشیدن سیگار بعد از عمل بینی و عوارض آن

پیشگیری از بهبود زخم و ایجاد عفونت

سیگارکشیدن بعد از عمل بینی می‌تواند موجب ایجاد عفونت در ناحیه موردنظر شود. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت عفونت یکی از عوارض شایع این عمل زیبایی است، اما افرادی که به استعمال سیگار اعتیاد دارند بیشتر از دیگر متقاضیان با این عارضه مواجه می‌شوند. ساختار سیگار و ترکیباتی که دارد می‌تواند اثرات منفی بسیار زیادی بر روند بهبود زخم‌های شما داشته باشد. به همین جهت است که در بخش‌های قبل تاکید نمودیم که استعمال دخانیات بهبود شما را با تأخیر مواجه خواهد نمود.

خونریزی بینی

افرادی که سیگار می‌کشند نسبت به افرادی که به دخانیات اعتیاد ندارند بیشتر در معرض خونریزی بعد از عمل بینی هستند. خونریزی در حالت عادی بعد از عمل بینی اتفاق می‌افتد، اما کشیدن سیگار بعد از عمل بینی می‌تواند آن را تشدید نموده و به این طریق شرایط بسیار بدی را برای شما رقم بزند.

ایجاد سموم اضافی در بدن

ترکیبات سیگار خطرات بسیار زیادی برای انسان به همراه دارند. این ترکیبات دارای سموم بسیار خطرناکی هستند. زمانی که بعد از عمل جراحی بینی سیگار بکشید این سموم وارد بدن شما شده و در ادامه موجب ایجاد عوارض بسیار خطرناکی خواهند شد.

بیشتر بخوانید: افتادگی بینی پس از عمل

افزایش آبریزش بینی

آبریزش بینی را می‌توان یکی از عارضه‌هایی دانست که عمدتاً افرادی که عمل بینی انجام داده‌اند با آن مواجه هستند. به طور طبیعی بعد از یک هفته این آبریزش بینی قطع خواهد شد؛ اما کشیدن سیگار بعد از عمل بینی می‌تواند آن را تشدید نموده و به این طریق شرایط بدی را برای شما ایجاد کند.

مهم‌ترین نکات کشیدن سیگار بعد از عمل بینی

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی مهم‌ترین نکات کشیدن سیگار بعد از عمل بینی بپردازیم. لازم به ذکر است کشیدن سیگار و عمل جراحی بینی کاملاً با یکدیگر در تضاد هستند و زمانی که شما پس از انجام عمل خود اقدام به استعمال دخانیات نمایید عملکرد طبیعی بدن شما مختل خواهد شد. همان گونه که می‌دانید جراحی بینی ارتباط عمیقی با دستگاه تنفسی دارد و کشیدن سیگار نیز می‌تواند سیستم تنفسی را تهدید نماید.

فراموش نکنید که کشیدن سیگار عوارض بسیار زیادی دارد. به طور مختصر می‌توان واردشدن فشار به مویرگ‌ها، پارگی و یا ترک‌خوردن مویرگ‌ها و تورم شدید را نام برد که همگی از مضرات کشیدن سیگار بعد از عمل بینی هستند. با این تفاسیر از شما می‌خواهیم یک ماه قبل از عمل یک ماه بعد از آن به‌هیچ‌عنوان سیگار نکشید تا روند جراحی و بهبود خود را به‌راحتی پشت سر بگذارید. در انتخاب پزشکی که قصد جراحی توسط وی را دارید دقت کنید. پزشکان مجربی همچون دکتر حمیدرضا حسنانی می‌توانند تمام دستورالعمل‌های لازم برای بهبود سریع‌تر را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

کلام آخر

باتوجه‌به مطالبی که بیان شد می‌توان به این نتیجه دست‌یافت که کشیدن سیگار بعد از بینی عوارض بسیار زیادی برای شما به همراه دارد. این عوارض شامل انتقال سموم خطرناک به بدن، افزایش آبریزش بینی، افزایش خونریزی، اختلال در خون‌رسانی، تأخیر در روند بهبود زخم و ایجاد عفونت می‌شوند. شما با رعایت نکات مراقبتی و عدم استعمال دخانیات یک ماه قبل از عمل و یک ماه بعد از آن می‌توانید از بروز چنین شرایطی جلوگیری نمایید. در پایان توصیه می شود برای دستیابی به نتیجه بهتر به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کرده و مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

مطالب مرتبط