مشکلات بویایی بعد از عمل بینی

مشکلات بویایی بعد از عمل بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی از شایع ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود که زیبایی چهره را برای شما به ارمغان می آورد. عوارض شایع این بیماری اغلب تورم و کبودی است که به مرور زمان برطرف می شود. اما برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی، با مشکل بویایی بعد از عمل مواجه شوند. اگرچه این مسئله ممکن است کمی شما را نگران کند، اما جای نگرانی و ترسیدن نیست، زیرا این مسئله یک واکنش کاملا موقتی است. مشکلات بویایی مانند کاهش یا از دست دادن دائمی بویایی به ندرت رخ می دهد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علت و درمان مشکلات بویایی بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت، لذا تا انتها همراه ما باشید.

نحوه کارکرد حس بویایی در بدن

برای درک بهتر اینکه چرا فردی ممکن است به طور موقت حواس بویایی خود را پس از جراحی بینی از دست بدهد، باید نحوه عملکرد این حس را درک کنید. وقتی فردی از طریق بینی نفس می کشد، پایانه های عصبی داخل بینی می توانند بویی را که هوا از کنار آنها عبور می کند، تشخیص دهد.

سپس مولکول های هوا از طریق حفره بینی به پشت گلو عبور می کنند. به این ترتیب جوانه های چشایی می توانند طعم را بر اساس رایحه تشخیص دهند. زمانی که سرما می‌خوریم و بینی پر شده است، معمولاً اعصاب و مجرای هوا مسدود می‌شوند، در نتیجه بو کردن و چشیدن دشوار می‌ شود. حال توجه نمایید که زمانی که فردی به دلیل تورم و کبودی بینی خود که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته است دقیقا همین اتفاق برایش می افتد.

تعجب نکنید اگر در برخی از افراد نه تنها مشکل بویایی و چشایی بعد از عمل بینی اتفاق نمی افتد بلکه برعکس تاثیر بهتری بر بویایی و چشایی آنها می گذارد. مطالعات نشان داده‌اند که در مواردی مانند سپتورینوپلاستی (عمل همزمان زیبایی با انحراف بینی) می‌تواند حس بویایی را بهتر کند و آسیب مادرزادی یا آسیبی که مانع ورود هوا شده است، در فرد ترمیم شود.

مشکلات بویایی بعد از عمل بینی

از آنجایی که رینوپلاستی یک روش گسترده است که نیاز به تغییرات شدید در بینی دارد، منطقی است که بدن فرد جراحی شده برای بهبودی به زمان نیاز دارد. بنابراین، متورم شدن بافت های بینی و تحت تاثیر قرار گرفتن اعصاب و مجاری هوا در طول فرآیند بهبودی، امری رایج است. در نتیجه بروز مشکلات بویایی بعد از عمل بینی در برخی افراد امر طبیعی تلقی می شود.

از عمده ترین مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی می توان به کاهش یا از دست دادن کامل حس بویایی اشاره کرد. در برخی موارد، علاوه بر مشکلات بویایی، حس چشایی فرد نیز پس از عمل تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

علل مشکلات بویایی بعد از عمل بینی

از اصلی ترین دلایل بروز مشکلات بویایی مانند از دست دادن حس بویایی بعد از عمل بینی می توان به تورم بینی بعد از عمل، اشاره کرد. در اثر اعمال تغییرات گسترده در طی روند عمل، یافت های بینی ورم کرده و در نتیجه، جریان هوا مسدود و حس بویایی کاهش یا از دست می رود. علاوه بر این، گرفتگی بینی ناشی از لخته های خونی خشک در بینی و چسبندگی بینی می تواند مشکلات بویایی را ایجاد کند. لازم به ذکر است که در موارد نادر از دست دادن حس بویایی به علت زخم های متعدد در مسیر جریان هوای بینی یا آسیب به عصب ایجاد می شود.

مشکلات بویایی بعد از عمل بینی چه مدت از بین می رود؟

همان طور که اشاره شد، مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی موقتی است و جای نگرانی وجود ندارد. در بسیاری از موارد حس بویایی در عرض 3 تا 6 هفته به طور کامل بازگردد. البته در برخی از بیماران ممکن است، رسیدن به سلامتی کامل بین شش ماه تا یک سال طول بکشد. از دست حس بویایی و چشایی به کل دائم بسیار نادر است و تنها دلیل آن آسیب به عصب بویایی است که در اثر خطای پزشکی رخ می دهد.

درمان مشکلات بویایی بعد از عمل بینی

از آنجایی که از دست دادن بویایی به التهاب بینی مربوط می شود، می توانید اقدامات لازم را برای اطمینان از بهبودی بدن خود به بهترین شکل ممکن انجام دهید. استراحت کنید، مایعات زیادی بنوشید و بطور قطع تا مدت ها از فعالیت هایی که می تواند به بینی آسیب برساند مانند ورزش های خاصی که خطر ضربه را به همراه دارند، اجتناب کنید.

در مشکلات بویایی که به دلیل چسبندگی بعد از عمل بینی ایجاد شده است، عمل جراحی ترمیمی بینی و رفع چسبندگی می تواند به بازگشت حس بویایی کمک کند. توجه داشته باشید که داشتن تبحر و مهارت پزشک نقش بسزایی در کاهش عوارض عمل بینی از جمله مشکلات بویایی و چشایی خواهد داشت.

کلام آخر

اگرچه تورم و کبودی بعد از عمل بینی، رایج ترین عوارض این عمل محسوب می شود، اما احتمال بروز برخی عوارض مانند مشکلات چشایی و بویایی وجود دارد. خوشبختانه این اثرات کاملا موقتی و به محض کاهش تورم، توانایی بویایی و چشایی فرد باز می گردد. با کاهش تدریجی تورم بعد از جراحی، ادراک حسی بینی بهبود می یابد و بوها و مزه ها دوباره برای بیمار مشخص می شوند و مشکل بویایی و چشایی بعد از عمل در فرد کاملا برطرف خواهد شد.

اگرچه خطر از دست دادن دائمی بویایی بسیار نادر است، اما بهترین راه برای به حداقل رساندن مشکل بویایی و چشایی بعد از عمل بینی، انتخاب بهترین جراح بینی در تهران است. هرچه تبحر و مهارت جراح بالاتر باشد، احتمال از دست دادن دائمی بویایی بعد از عمل و سایر عوارض جدی کمتر است.

دکتر علیرضا ابیانه