دکتر علیرضا ابیانه
Search
Close this search box.

جراحی بینی

عمل بینی

شکی نیست که ظاهر و زیبایی چهره نقش مهمی در این جامعه مدرن دارد. بینی به عنوان یکی از اجزای برجسته در صورت است که در چهره افراد تاثیر بسزایی دارد. در نتیجه جراحی بینی می تواند راه حل مناسبی برای رفع عیوب ظاهری و تناسب چهره با سایر اجزای صورت باشد. به طورکلی، جراحی بینی یا رینوپلاستی یک روش جراحی برای اصلاح ظاهر بینی مانند بینی برجسته، غیر معمول، نامتقارن یا ناهماهنگ با سایر اجزای صورت است. همچنین به وسیله جراحی بینی می توانیم هر گونه مشکلات عملکردی مانند پولیپ یا انحراف بینی را درمان کنیم. ما در این مقاله قصد داریم شما را با صفر تا صد جراحی بینی آشنا کنیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

عمل بینی

جراحی بینی چیست؟

عمل بینی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی است که به بهبود ظاهر چهره افراد کمک می کند. دکتر ابیانه معتقد است افرادی که از فرم نامناسب بینی مانند بزرگی بینی، انحراف ظاهری بینی، عدم تقارن بینی، عدم تناسب بینی رنج می برند، می تواند عمل بینی را انجام دهند. همچنین، این عمل برای ناهنجاری های مادرزادی یا ناشی از تصادف و رفع مشکلات عملکردی مانند گرفتگی بینی، اختلالات تنفسی و آپنه خواب نیز انجام می شود.این جراحی بر اساس نوع بینی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می شود.

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است؟

از آن جایی که عمل بینی یکی از موادی است که می تواند باعث جذاب تر شدن چهره فرد شود برای افرادی مناسب است که از فرم بینی خود راضی نیستند به گونه ای که بر اعتماد به نفسشان در محیط اجتماعی و زندگی فردی تاثیر گذاشته است و یا افرادی که از نتیجه جراحی بینی انتظار معقولانه ای دارند و سلامت جسمانی کامل برخوردار هستند .

ثبات روحی و روانی بیماران در عمل بینی یکی از شرایط اصلی و حیاتی است. وقتی بیمار از مشکلاتی که دارد آگاه باشد و بداند چه می‌خواهد، برای جراح بسیار راحت‌تر می‌شود، مخصوصاً اگر شرایط فیزیکی پوست و غضروف تا حدودی قابل قبول باشد. اما زمانی که بیمار نداند چه می‌خواهد یا اینکه او از چه مشکلی رنج می برد برای بیمار و جراح انجام این عمل مشکل خواهد بود.

به طور کلی این جراحی بهتر است برای افرادی انجام شود که بینی آن ها به رشد کافی رسیده باشد. جراحی زیبایی بینی در دختران بعد از 16 سالگی و در پسران بعد از 18 سالگی در نظر گرفته می شود. همچنین، حداکثر سن برای عمل بینی 40 تا 45 سال است. اگرچه عمل بینی در سنین بالا باتوجه به شرایط افراد امکان پذیر است، اما به افراد بالای 50 سال توصیه نمی شود.

عمل بینی
جراحی بینی مردان

جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

جراحی های بینی با بیهوشی عمومی و در برخی موارد با بی حسی موضعی انجام می شود و گاهی ممکن است نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان داشته باشد. در طی جراحی بینی، جراح باید برش هایی ایجاد کند تا به استخوان ها و غضروف بینی که از بینی برای جراحی بینی حمایت می کنند دسترسی پیدا کند. این برش ها معمولاً به دو صورت داخلی (بسته) و خارجی (باز) ایجاد می شود.

البته برش ها با ظرافت در بینی ایجاد می شوند تا پس از جراحی بینی و با توجه به نتایج مورد نیاز قابل مشاهده نباشند. در حین عمل ممکن است برخی از استخوان ها یا غضروف بینی برداشته شود، یا ممکن است مقداری بافت غضروفی از تیغه بینی یا نقاط دیگر بدن برای تقویت و بالا بردن استحکام غضروف بینی به کار گرفته شود. پس از اینکه جراح استخوان ها و غضروف های بینی را تغییر شکل داد، پوست را بر روی بینی باز گردانده و زخم را بخیه می کند. سپس یک آتل خارجی برای حمایت از شکل جدید تا زمانی که فرآیند بهبود کامل شود، قرار داده می شود.

نکات مراقبتی مهم بعد از عمل بینی

از آنجایی که در عمل بینی تغییرات گسترده ای در ساختار استخوان و غضروف بینی صورت می گیرد، وجود درد، تورم و کبودی بعد از عمل بینی طبیعی است. به همین منظور برای کاهش عوارض و جلوگیری از بروز مشکلات جدی دستورالعمل هایی باید رعایت شود که عبارتند از:

  • اجتناب از پایین نگه داشتن سر و خم کردن آن
  • بالا نگه داشتن سر حتی به هنگام خواب
  • اجتناب از فعالیت های سنگین و ورزش
  • جلوگیری از عطسه، سرفه یا خمیازه بعد از عمل
  • استفاده از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم و کبودی
  • خودداری از زدن عینک به مدت یک ماه
  • اجتناب از کشیدن سیگار و مصرف الکل

عوارض جراحی بینی چیست؟

تغییر فرم بینی بدیهی است که اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد. مسلماً فردی که توانسته است فرم دلخواه بینی خود را به دست آورد، احساس بهتری نسبت به خود خواهد داشت. این امر بر روابط فردی و اجتماعی او نیز تأثیر می گذارد و احساس رضایت او را تقویت می کند.

اما در عین حال، عمل بینی گاهی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. عوارض عمل بینی مانند هر عمل دیگری می تواند شامل خونریزی، درد و غیره باشد. اما برای جلوگیری از بیشتر این عوارض، پزشک داروهایی را تجویز می کند. در برخی موارد، اگر جراحی به خوبی انجام نشود، تنفس ممکن است آسان نباشد. اما اگر پزشک خود را با دقت انتخاب کنید، احتمال بروز این عوارض بسیار کم است.

شکل بینی بعد عمل

بهترین تخمین از نتایج نهایی عمل حداقل یک سال پس از جراحی است و نباید عجولانه قضاوت کرد. بسیاری از بیماران پس از جراحی در مورد بینی و صورت نظر دیگران را جویا می شوند. واضح است که نظرات بیان شده عموما غیرحرفه ای و وابسته به فطرت و ذهنیت افراد است که باعث آسیب و ناراحتی بیماران می شود. همان طور که اشاره شد، تورم شایع ترین عوارض کوتاه مدت عمل بینی است که پس از طی شدن دوره نقاهت برطرف می شود. این تورم اغلب باتوجه به میزان تغییرات بر روی بینی متفاوت بوده بین 6 تا 12 ماه طول می کشد. برای مثال در جراحی بینی گوشتی به دلیل گستردگی وسیع تغییرات تورم و التهاب بیشتری نسبت به عمل بینی استخوانی را شاهد هستیم. در نتیجه برای مشاهده نتایج عمل باید صبور بوده و پس از یک سال منتظر نتیجه نهایی باشید.

کلام آخر

جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی شایع است که برای رفع مشکلات ظاهری و عملکردی بینی انجام می شود. اگرچه این عمل محدودیت خاصی ندارد، اما بهتر است قبل از پایان سن بلوغ و قبل از سن میانسالی انجام نشود. توجه داشته باشید که انواع مدل های بینی باتوجه به شرایط بیمار و با تشخیص جراح انتخاب می شود. در پایان توصیه می شود اگر قصد عمل بینی را دارید به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه نمایید.

 

مطالب مرتبط