دکتر علیرضا ابیانه
Search
Close this search box.

جراحی باز و بسته بینی

عمل باز و عمل بسته بینی

جراحی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است که به رفع عیوب ظاهری و کاهش اختلالات تنفسی کمک می کند. در حال حاضر، عمل بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود. اگرچه هدف از این روش ها تغییر بینی است، اما تفاوت هایی در نحوه اجرا دارند. شاید شما با این سوال مواجه شوید که جراحی بینی باز بهتره یا بسته؟ به منظور آشنایی بیشتر با جراحی باز و بسته بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

روش های عمل بینی

تکنیک های جراحی بینی

عمل بینی در طی سالیان گذشته به واسطه پیشرفت علم پزشکی و کاهش عوارض عمل بینی، تغییرات بسیاری داشته است. به طورکلی، رینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می شود که هر یک از این روش ها مزایا و معایبی دارند.

جراحی باز

تفاوت اصلی بین دو نوع جراحی بینی باز و بسته این است که رینوپلاستی باز شامل یک برش کوچک بر روی کولملا (ستونک بینی یا خط وسط بین دوسوراخ بینی) می شود. اگر چه ممکن است به عنوان یک تمایز کوچک به نظر برسد، این برش به طور قابل توجهی تغییر چگونگی عمل جراح را انجام می دهد. بنابراین یک عامل مهم در تصمیم گیری بین دو نوع جراحی بینی است.

اگر تصمیم به انجام رینوپلاستی باز دارید، باید با جراح خود مشورت کنید. در طی این مشاوره، جراح شما، سابقه پزشکی شما را ارزیابی می کند، معاینه فیزیکی را ارزیابی می کند و دستورالعمل هایی را برای قبل از عمل جراحی می دهد. این دستورالعمل ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • داروهای خاصی را اجتناب کنید
 • سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید.
 • داشتن یک همراه بعد از عمل جراحی الزامی است .

بیشتر بخوانید: اقدامات قبل از عمل بینی

جراحی باز بینی چگونه انجام می شود؟

در جراحی بازمانند دیگر روش ها مراحل جراحی انجام می شود برای پیشگیری از درد برای شما بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی و آرامبخش دریافت خواهید کرد. بعد از آن جراح با برش بر روی کلوملا جراحی را شروع می کند و سپس به تغییر شکل بینی ادامه می دهد.

جزئیات مرحله دوم به شدت به شرایط شما بستگی دارد، زیرا رینوپلاستی پیچیده تر و فنی تر نیاز به زمان بیشتری دارد. اگر رینوپلاستی شما به منظور اصلاح یک مسئله جزئی باشد، جراح شما ممکن است فقط نیم ساعت برای تغییر شکل بینی نیاز داشته باشد. با این حال، اکثر رینوپلاستی ها بین یک تا چهار ساعت طول می کشد.

مزایای جراحی بینی باز

 • سهولت در زدن بخیه پس از عمل
 • دید وسیع تر از ساختار بینی
 • مناسب برای رفع هر نوع مشکل ظاهری یا عملکردی بینی

معایب جراحی بینی باز

 • ایجاد برش خارجی و احتمال باقی ماندن جای زخم
 • دوره نقاهت طولانی تر
 • تورم و التهاب بیشتر پس از عمل

دوره نقاهت بعد از عمل باز بینی

پس از پایان عمل بینی، در یک اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهید شد. شما احتمالا درد را تجربه خواهید کرد، اما باید با داروهای خوراکی قابل کنترل باشد. در حدود ۷۲ ساعت اول پس از عمل، احتمال درد و ناراحتی وجود خواهد داشت و این در صورتی است که تورم و کبودی در صورت شما وجود دارد .

پس از حدود پنج تا هفت روز، اسپلینت بینی برداشته می شود و پس از سه یا چهار هفته، شما باید از اثرات جراحی به طور کامل از بین خواهد رفت اگر چه ممکن است تا یک سال کامل برای از بین رفتن تورم زمان لازم باشد.

جراحی بینی به روش بسته

یکی از تفاوت های بسیار مهم در جراحی بسته برش آن است که در رینوپلاستی بسته برش از داخل انجام می شود . اگرچه هدف و اکثریت جزئیات هر دو روش یکسان است، اما روش بسته برای تغییرات جزئی تر به کار گرفته می شود. از آنجایی که عمل بینی به روش بسته با برش داخلی و کمتر انجام می شود، لذا دوره نقاهت کوتاه تر و احتمال باقی ماندن زخم بخیه به صفر می رسد.

جراحی بینی به روش بسته چگونه انجام می شود؟

همانند عمل باز در روش بسته هم بیمار تحت تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی قرار خواهد گرفت. سپس، برشی از داخل ایجاد کرده و تغییرات را ایجاد می کند. توجه داشته باشید که این روش جراحی برای افرادی که نیاز به تغییرات گسترده در ساختار بینی خود دارند مناسب نیست. به عنوان مثال روش بسته برای جراحی بینی گوشتی که پوست ضخیم و غضروف دارد، توصیه نمی شود. با این در این روش بسته شاهد دوره نقاهت کوتاه تر و تورم کمتر هستیم.

مزایای جراحی بینی بسته

 • عدم وجود زخم ها و بخیه ها
 • زمان عمل و دوره نقاهت کوتاهتر
 • تورم کمتر نسبت به روش باز

معایب جراحی بینی بسته

 • دشواری جراحان برای تسلط به کل ساختار بینی
 • عدم کارایی این روش برای تمام مشکلات ظاهری و عملکردی
 • افزایش احتمال عمل مجدد به واسطه عدم دسترسی جراح به آناتومی بینی

تفاوت جراحی باز و بسته بینی

به طور کلی در دو روش جراحی یکسان است، اما تفاوت اصلی در برش ها مشاهده می شود. به دلیل اینکه در رینوپلاستی بسته، برش کمتر از یک رینوپلاستی باز است، باعث می شود تورم کمتر دیده شود. به طورکلی، از مهمترین تفاوت های روش جراحی بینی باز و بسته عبارتند از:

 • به واسطه محدود بودن دید جراح در روش بسته، این عمل دشوارتر است.
 • مدت زمان عمل بسته به مراتب کمتر از روش باز است.
 • به دلیل برش کمتر دوره نقاهت و مدت زمان التیام زخم ها کوتاهتر از عمل باز است.
 • به دلیل محدودیت در دسترسی به آناتومی بینی در روش بسته، این عمل برای همه مناسب نیست.
جراحی باز بینی بهتر است یا بسته

جراحی بینی باز بهتره یا بسته؟

توجه داشته باشید که هیچ روشی بهتر از دیگری نیست و تنها ملاکت انتخاب روش مناسب، تشخیص پزشک و شرایط بیمار است. توجه داشته باشید هدف جراح در دو روش کوچک کردن بینی و فرم دادن آن است. رینوپلاستی به روش باز به جراح اجازه می دهد شکل بینی خود را با کنترل و دقت بیشتر تغییر دهید. در حالی که رینوپلاستی بسته به معنی عمل سریعتر و تورم کمتر در طی بهبودی شما است. شما عزیزان می توانید با جراح واجد شرایط و با تجربه خود تصمیم بگیرید که کدام نوع جراحی بینی بهتر و با اهداف شما مناسب تر است.

کلام آخر

به طورکلی، عمل بینی با دو روش جراحی باز و بسته بینی انجام می شود. اگرچه مراحل هر دو روش شامل تغییر شکل بینی است، اما عدم برش های خارجی در روش رینوپلاستی بسته از اصلی ترین تفاوت های این دو تکنیک محسوب می شود. توجه داشته باشید که انتخاب روش مناسب تنها به عهده پزشک است و سلیقه بیمار نقشی در انتخاب تکنیک مناسب ندارد. لذا در پایان توصیه می شود برای انتخاب جراحی باز و بسته بینی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید.

مطالب مرتبط