دکتر علیرضا ابیانه

تزریق کورتون به بینی

کورتون و عمل بینی

تزریق کورتون به بینی

جراحی بینی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی است که به بهبود ظاهر صورت کمک می کند. یکی از عمده سوالاتی که افراد قبل یا بعد از جراحی، به ویژه جراحی بینی گوشتی مطرح می کنند، تزریق کورتون به بینی است. زمان تزریق کورتون بعد از عمل بینی بحث برانگیز است، اما تزریق آن می تواند به کاهش تورم بخصوص در بینی های گوشتی موثر باشد. به منظور آشنایی بیشتر با علل و عوارض تزریق کورتون به بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علت تزریق کورتن به بینی

کاهش تورم بعد از عمل بینی اصلی ترین دلیل تزریق آنزیم و کورتیکواستروئیدها یا همان کورتون به بینی است. از آنجایی که تورم در جراحی بینی گوشتی بیشتر است، تزریق آن می تواند به کاهش ورم کمک کند. در واقع تزریق کورتون برای بینی با پوست های ضخیم مناسب است، اما در بینی با پوست های ضخیم یا همان بینی استخوانی موثر نبوده و حتی می تواند سبب تخریب بافت زیر پوست شود.

تزریق کورتون بینی و دلیل آن

تزریق کورتون به بینی برای چه افرادی مناسب است؟

اگرچه تزریق آنزیم هایی مانند کورتون می تواند به کاهش تورم بعد از عمل بینی کمک کند، اما برای همه افراد مناسب نیست. تزریق تنها در شرایط خاص و برای افرادی انجام می شود که پوست بینی ضخیم یا به اصلاح بینی گوشتی دارند. افراد با بینی های گوشتی به دلیل ضخامت بالا و بافت های اضافی زیر پوست دچار تورم شده و تزریق کورتون می تواند به کاهش آن کمک کند.

تزریق کورتن چه زمانی انجام می شود؟

همانطور که اشاره شد، تزریق کورتن بعد از جراحی بینی در افرادی که پوست ضخیمی دارند انجام می شود. در این بینی ها تورم زیاد به خصوص در ناحیه بالای نوک بینی اتفاق می افتد، لذا تزریق آنزیم به بینی توصیه می شود. لازم است برای تزریق کورتن یک ماه صبر کنید و سپس درصورت تورم زیاد تزریق کورتن را در زیر پوست انجام دهید. این تزریق باید در ناحیه عمقی پوست انجام شود تا تورم را از بین ببرد معمولاً بین یک تا سه مرتبه تزریق را انجام می شود تا تورم و بافت چربی زیر پوست از بین برود.

لازم به ذکر است که در صورت نیاز به تزریق مجدد، این عمل بلافاصله انجام نشده و پس از گذشت مدت زمان مشخص و با اجازه پزشک تزریق دوباره کورتون است. به طور معمول متخصصان توصیه می کنند که فاصله بین دو تزریق بهتر است ۶ تا ۸ هفته باشد. توجه داشته باشید که علاوه بر فاصله زمانی بین تزریقات، غلظت کورتون نیز اهمیت دارد. در صورتی که غلظت تزریق کورتیکواستروئیدها بیش از حد معمولا باشد، ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد.

کاهش ورم بعد از تزریق کورتون چه مدت طول می کشد؟

بهتر است بدانید نتایج بدست آمده از تزریق کورتن بین ۱۰ تا ۱۴ روز به خوبی قابل مشاهده است و شما کاهش تورم را به خوبی احساس خواهید کرد. تنها نکته ای که در تزریق کورتن وجود دارد این است که شب ها به هنگام خواب لازم است ناحیه ای که تزریق کورتن صورت گرفته است (یک الی دو هفته) ماساژ دهید تا نتایج رضایت بخش تر بدست آید.

زمان تزریق کورتون به بینی بعد از عمل

عوارض تزریق کورتون به بینی

اگر تزریق کورتیکواستروئیدها توسط پزشک متخصص انجام شود، عوارض جدی به همراه ندارد. تنها در صورتی که کورتون در غلظت بالا و یا در فواصل نزدیک به هم تزریق شود، می تواند عوارضی به همراه داشته باشدکه عبارتند از:

  • نازک شدن پوست
  • تغییر رنگ پوست در ناحیه تزریق
  • فرورفتگی های نامنظم در بینی

به منظور جلوگیری از بروز این عوارض، توصیه می شود که تزریق کورتون توسط جراح بینی و پزشک متخصص در فواصل زمانی مناسب انجام شود. توجه داشته باشید که بروز برخی عوارض ناشی از تزریق می تواند غیر قابل اصلاح باشد، لذا در انتخاب پزشک دقت لازم را نمایید.

آیا تزریق کورتن به بینی درد دارد؟

تزریق کورتیکواستروئیدها هیچگونه ترسی ندارد و با یک سوزن بسیار باریک مقدار بسیار کمی از یک داروی کورتن رقیق شده تزریق صورت می گیرد و باعث می شود بینی شکل بهتری پیدا کند .از آنجایی که قبل از تزریق، پزشک از کرم بی حس کننده استفاده می کند، لذا دردی توسط بیمار احساس نمی شود.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی

یکی از شوالات متداولی که از سوی بیماران مطرح می شود، این است که بعد از تزریق کورتون به بینی چه باید کرد؟ آیا نکات مراقبتی بعد از تزریق وجود دارد؟ به طورکلی، پس از تزریق می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید تا تورم ناشی از تزریق کاسته شود. از آنجایی که تزریق کورتون به بینی اغلب 4 تا 8 هفته بعد از عمل بینی انجام می شود، رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که عدم توجه به دستورالعمل های بعد از عمل می تواند سبب تاثیر منفی در نتیجه عمل شود.

کلام آخر

همان طور که در طول مقاله اشاره شد، تزریق کورتون به بینی پس از جراحی با هدف کاهش تورم انجام می شود. معمولا بعد از جراحی بینی در افرادی که پوست ضخیمی دارند یا به اصطلاح بینی گوشتی دارند، تورم ایجاد می شود. گاهی این ورم ها یکسان نبوده و یا روند کاهش تورم به آهستگی پیش می رود. در چنین شرایطی پزشک تزریق کورتن را توصیه می کند که تا حدی به کاهش ورم کمک می کند.

توجه داشته باشید که تزریق بیش از حد، غلظت بالا و فواصل کوتاه مدت تزریق کورتون به بینی می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد. لذا توصیه می شود برای تزریق به بهترین جراحی بینی در تهران مراجعه کنید. همچنین، برای تزریق کورتن به بینی اصرار نکنید، زیرا این پزشک است که در صورت صلاحدید برای شما تزریق کورتن را انجام می دهد.

مطالب مرتبط