دکتر علیرضا ابیانه

افتادگی بینی پس از عمل

افتادگی بینی بعداز جراحی و علت آن

افتادگی بینی پس از عمل

جراحی بینی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود که طرفداران بسیاری در ایران دارد. اگرچه این عمل پیشرفت های چمشگیری داشته و نسبت به گذشته عوارض کمتری ایجاد می کند، اما عدم تبحر جراح و رعایت نکردن مراقبت های پس از عمل، مشکلاتی را ایجاد می کند. یکی از عوارضی که ممکن است بعد از عمل برای فرد مراجعه کننده به وجود آید، افتادگی بینی است. اما سوال اینجاست که علت افتادگی بینی پس از عمل چیست؟ راه های درمان افتادگی بینی بعد از عمل چیست؟ به منظور آشنایی با علل افتادگی بینی پس از عمل و روش های درمان آن تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

افتادگی بینی پس از عمل

یکی از معیارهای بسیار موثر در زیبایی بینی، میزان استاندارد نوک بینی است که پس از جراحی در مدل طبیعی باید در راستای پل بینی باشد. البته در جراحی بینی فانتزی (عروسکی) یا نیمه فانتزی نوک بینی بالاتر از راستای پل بینی قرار می گیرد. چنانچه بالا بودن نوک بینی پس از عمل از محدوده استاندارد کمتر باشد، اصطلاح بینی افتاده به آن اطلاق می گردد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از عمل زیبایی بینی رخ دهد، افتادگی بینی است که به دلایل مختلف مانند عدم تبحر جراح، عدم مراقبت های بعد از عمل، افزایش سن و برخورد ضربه به بینی ایجاد شود. البته افتادگی بینی پس از عمل ممکن است، بلافاصله بعد از عمل مشاهده نشده و مدتها پس از عمل نمایان شود.

علت افتادگی بینی پس از جراحی بینی

علت افتادگی بینی پس از عمل جراحی را می توان به دو دسته وابسته به بیمار و وابسته به روند عمل تقسیم بندی کرد. دلایل وابسته به بیمار به طور معمول به میزان مراقبت های بعد از جراحی بینی بستگی داشته و دلایل وابسته به عمل نیز بر تکنیک های مورد استفاده جراح و تجربه او دلالت دارد.

بیشتر بخوانید: ماساژ بینی بعد از عمل

عدم مراقبت های پس از عمل

از مهمترین علل وابسته به بیمار می توان عدم رعایت نکات بعد از عمل بینی اشاره کرد. از مهمترین دلایل افتادگی بینی بعد از عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم استفاده مرتب از چسب بینی
  • اشتباه چسب زدن بینی بعد از عمل
  • خندیدن و حرکات شدید صورت در هفته های اول بعد از عمل
  • برخورد ضربه به بینی در ماه های اول پس از عمل
  • خم شدن های طولانی مدت و انجام فعالیت های سنگین
  • دستکاری های بینی و فین کردن شدید در اوایل بعد از عمل

افتادگی بینی وابسته به مهارت جراح

یکی از دلایلی که می تواند احتمال بروز افتادگی بینی پس از عمل را افزایش دهد، جراحی به روش کاهشی است. به طورکلی، روش های جراحی زیبایی بینی را به دو دسته کلی جراحی کاهشی و جراحی تقویتی تقسیم کرد. جراحی های کاهشی در قدیم بسیار معمول بوده و البته هنوز هم برخی جراحان از آنها استفاده می کنند. نتایج درازمدت ثابت کرده است که افتادگی بینی در روش های کاهشی مشاهده می شوند و علاوه بر این افتادگی، به دلیل تضعیف ساختار غضروفی بینی ممکن است بدشکلی ها و ناهمواری های دیگری نیز ایجاد شود. در مقابل، در جراحی های تقویتی تلاش بر این است که بر استحکام غضروف های بینی افزوده شود.

جراحی های تقویتی در درازمدت نتایج بهتری داشته و بینی از ثبات بیشتری برخوردار است. در این روش های جدید سعی می شود که حداقل کاهش بافت از بینی انجام شده و به جای آن، حداکثر تقویت بینی انجام گیرد. برای همین، این روش ها در بسیاری از موارد مستلزم استفاده از پیوندهایی از بافت های خود بینی است که در قسمت های مختلف پایین بینی کار گذاشته می شود. برای مثال در ستون بین سوراخهای بینی پایه ای غضروفی کار گذاشته می شود که باعث افزایش استحکام بینی و جلوگیری از افتادگی بینی می گردد.

تاثیر افزایش سن در افتادگی نوک بینی بعد از عمل

با شروع فرآیند پیری، افتادگی بینی نیز بیشتر مشاهده می شود، زیرا تکیه‌گاه های نوک بینی ضعیف تر شده و به نظر می‌رسد که بینی رشد می‌کند. اگرچه افزایش سن باعث تغییر شکل در حالت پوست بینی و افتادگی آن می شود، اما این مشکل در همه افراد مشاهده می شود. در حقیقت چه افرادی که عمل بینی انجام داده اند و چه آن هایی که هیچ عمل زیبایی روی بینی خود انجام نداده اند، در سنین پیری با افتادگی نوک بینی و بزرگی آن مواجه می شوند، اما این میزان افتادگی در افراد مختلف، متفاوت است. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که پیری و افزایش سن می تواند در ظاهر و افتادگی نوک بینی موثر باشد.

افتادگی نوک بینی گوشتی بعد از عمل

اگرچه عوارض عمل بینی از جمله افتادگی آن در انواع بینی ها مشاهده می شود، اما این عارضه در افراد با بینی گوشتی بیشتر دیده می شود. افتادگی در بینی های گوشتی به دلیل عدم استحکام کافی غضروف و همچنین، ضخامت پوست بینی رخ می دهد. با این حال، یکی از راه کار هایی که مانع تغییر فرم و افتادگی بینی بعد از عمل می شود، پیوند غضروف به بینی است. در مواردی که میزان غضروف تیغه بینی کم باشد، جراح از غضروف های گوش یا دنده برای پیوند به نوک بینی استفاده کرده و نوک بینی را مستحکم خواهد کرد. لذا امکان بروز افتادگی بینی گوشتی پس از عمل با انتخاب تکنیک مناسب جراحی تا حد زیادی کاهش می یابد.

افتادگی بینی و درمان آن

درمان افتادگی بینی پس از عمل

اگر به هر دلیلی دچار افتادگی بینی پس از عمل شده اید، نگران نباشید، زیرا جراحی ترمیمی بینی یکی از روش های درمان این عارضه است. روش های مختلفی برای ترمیم بینی وجود دارد، اما پیوند غضروف و اصلاح نوک بینی از شایع ترین تکنیک ها برای رفع افتادگی بینی است. در عمل پیوند غضروف اغلب از غضروف از گوش یا دنده بیمار استفاده می شود. البته در برخی موارد ممکن است که جراح از غضرف مصنوعی برای تقویت غضروف استفاده کند.

توجه داشته باشید که اگر جراحی ترمیم بینی توسط جراح باتجربه و متبحر انجام شود، احتمال رفع افتادگی بینی و عوارض ناشی از عمل اولیه بینی برطرف خواهد شد. بنابراین در انتخاب جراح بینی برای عمل ترمیمی دقت لازم را داشته باشید. شایان ذکر است که انجام جراحی ترمیمی برای اصلاحاین عارضه حداقل یک سال پس از عمل اولیه بینی انجام می شود.

پیشگیری از افتادگی بینی

همان طور که اشاره شد، دو عامل اصلی در بروز افتادگی بینی بعد از عمل رینوپلاستی (جراحی بینی) عدم مراقبت های پس از عمل و تکنیک نامناسب جراح در عمل است. به همین علت، اولین قدم برای جلوگیری از افتادن بینی انتخاب بهترین جراح بینی است. جراح خوب با استفاده از تکنیک های مناسب علاوه بر ایجاد فرم بینی به عدم تغییر و بروز مشکلاتی مانند افتادگی بینی نیز کمک می کنند. برای مثال جراح خوب در بینی های گوشتی ممکن است از گرافت غضروفی برای شکل دهی به بینی استفاده کرده و تغییر شکل بینی کمتر مشاهده می شود.

علاوه بر انتخاب جراح خوب، مراقبت های بعداز جراحی نیز برای پیشگیری از افتادن نوک بینی بسیار اثرگذار است. به همین علت توصیه می شود که توصیه های پزشک را بعد از عمل رعایت کرده و از وارد شدن ضربه به بینی و چسب بینی خود را به طور مرتب و به شکل صحیح بزنید. همچنین، پس از عمل سر خود را بالا نگه داشته و از خم کردن سر در هفته های اول بعد از جراحی اجتناب کنید.

کلام آخر

افتادگی بینی پس از عمل یکی از عوارض جراحی رینوپلاستی است که به دلیل عدم مراقبت های پس از عمل توسط بیمار و یا عدم مهارت جراح رخ می دهد. به منظور جلوگیری از افتادگی بینی بایستی در انتخاب پزشک خود دقت کافی داشته باشید و همواره بهترین جراح بینی با نمونه جراحی های موفق را انتخاب کنید. علاوه بر انتخاب بهترین جراح بینی در تهران، رعایت مراقبت های پس از عمل بینی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی و پیشگیری از افتادگی بینی دارد. در پایان می توانید سوالات خود را در خصوص انواع عمل بینی و مراقبت های بعد از آن با دکتر علیرضا ابیانه مطرح نمایید.

مطالب مرتبط