جلو آوردن چانه

جراحی پروتز چانه چیست؟

عقب بودن چانه باعث ضعیف، گنگ و ترسو به نظر رسیدن صورت شما شده و به میزان قابل توجهی از زیبایی نیمرخ صورت شما می کاهد. اصلاح این حالت باعث افزایش اعتماد به نفس شما گردیده و میتوان آن را یکی از تاثیرگذارترین جراحی ها در زیبایی صورت دانست. اگر چانه شما از برجستگی کافی برخوردار نیست، به منظور برقراری توازن و بهبود هارمونی در نمای نیمرخ و اصلاح “چانه ضعیف” شما، عمل جراحی جلو آوردن چانه با استفاده از پروتز توصیه میشود. در این جراحی، پروتزی که ابعاد و اندازه های آن دقیقا محاسبه شده است در جلوی استخوان فک تحتانی قرار داده شده و باعث برجسته تر شدن و قوی تر شدن چانه می گردد.

 

آیا شما کاندید مناسبی برای پروتز چانه هستید؟

اگر چانه شما ضعیف به نظر میرسد ولی عملکرد فک شما (جویدن و بستن دندانها) طبیعی است، این عمل جراحی برای شما مناسب است. همانند سایر اعمال جراحی زیبایی شما باید در سلامت کامل جسمی و ذهنی باشید.

 

آماده سازی قبل از عمل شامل چیست؟

حداقل ده روز قبل از عمل از مصرف ویتامین E، آسپرین و سایر داروهای ضد درد خودداری کنید. در صورت نیاز به مُسکن تنها میتوانید از استامینوفن استفاده نمایید. در طی این مدت قبل از مصرف هر گونه دارو با پزشکتان مشورت کنید.اگر سیگار می کشید آنرا چهار هفته قبل از عمل قطع کنید و برای تسریع التیام دیگر سیگار نکشید. سیگار کشیدن ریسک ابتلا به اختلالات ناشی عمل را چند برابر کرده و ترمیم زخم ها را به تعویق می اندازد. باید بدانید که ضرر قلیان کمتر از سیگار نیست. تا دو ماه پس از عمل مشروبات الکلی مصرف نکنید.بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و … تهیه نمایید.از آنجا که باید پس از عمل تا چند روز غذاهای آبکی با استفاده از نی مصرف کنید، یک بسته نی تهیه نمایید.در صورتیکه قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.از هشت ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای عمل چیزی نخورید و نیاشامید.قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید. اصلاح صورت برای آقایان، و کوتاه کردن ناخنها و پاک کردن لاک ناخن و آرایش صورت برای خانمها ضروری است. قبل از مراجعه اشیاء فلزی نظیر انگشتر، گردنبند، گوشواره، گیره سر و غیره را خارج نمایید.جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.از هنگام بستری تا 24 ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است.

 

جراحی پروتز چانه چگونه انجام می شود؟

جراحی پروتز چانه میتواند به تنهایی یا در همراهی با سایر جراحی های زیبایی صورت انجام شود. بیهوشی ارجح برای جراحی پروتز چانه بیهوشی عمومی است. پروتزهایی که جهت این عمل مورد استفاده قرار میگیرند از نظر جنس، شکل و اندازه متنوعند. اینها بر اساس تغییراتی که قرار است در شکل چانه ایجاد شود و تا حدودی بر اساس خواسته های شما انتخاب میشوند. پروتز از طریق برش کوچکی که معمولا در داخل دهان (و ندرتا روی پوست زیر چانه) داده میشود در محل مناسب قرار داده شده و ثابت میگردد. جراحی در عرض حدود 30 دقیقه به پایان میرسد. در پایان عمل در اطراف چانه چسب ضد حساسیت زده میشود. این چسب پس از یکهفته برداشته شده و نیاز به تعویض دوره ای ندارد.در صورتیکه پروتز از راه داخل دهانی تعبیه شود هیچیک از بخیه ها نیاز به کشیدن ندارند.

 

پس از عمل چه بر شما خواهد گذشت؟

زمانی که عمل جلو آوردن چانه به پایان رسید شما به قسمت ریکاوری اتاق عمل منتقل خواهید شد تا در آنجا برای مدتی تحت مراقبت و نظارت دقیق باشید. پس از مدت کوتاهی به بخش انتقال خواهید یافت. دید شما ممکن است برای مدت کوتاهی ناواضح باشد که علت آن پمادی است که در حین عمل برای محافظت از چشمان شما بر روی آنها زده میشود. چند ساعت بعد، شما از بیمارستان مرخص شده و به منزل برمیگردید. البته دانستن این نکته ضروری است که مدت زمان بستری و زمان ترخیص میتواند در بیماران مختلف متفاوت باشد. زمانیکه به منزل رسیدید باید در حالت درازکشیده به پشت (طاقباز) و درحالیکه دو بالش زیر سر دارید بمدت 3 روز استراحت مطلق نمایید. به یاد داشته باشید که تنها مُسکن مجاز در هفته اول پس از عمل استامینوفن است و شما باید از هرگونه داروی ضد درد دیگر اجتناب نمایید. سیگار کشیدن و همچنین استنشاق دود سیگار سبب به تاخیر افتادن فرآیند ترمیم شده و باید شدیدا اجتناب گردد.چانه شما تا چند ساعت بیحس است و سپس آرام آرام احساس پُری، سفتی و سوزش مختصر میکند. این احساس با استفاده از داروهای تجویز شده برطرف میگردد. بالا نگه داشتن سر و گذاشتن دو بالش زیر سر هنگام خواب میتواند برطرف شدن تورم را تسریع نماید. درصورتیکه پروتز از طریق دهان کار گذاشته شده باشد شما باید تا چند روز فقط مایعات و غذاهای آبکی با استفاده از نی مصرف کنید. شستشوی دهان با دهانشویه پس از هر وعده غذا ضروری است. ممکن است تا چند هفته احساس خواب رفتگی چانه داشته باشید. پس از آنکه این خواب رفتگی برطرف شد ممکن است حس چانه تا مدتی افزایش یافته باشد. ممکن است چانه شما در سیر بهبودی دچار غیرقرینگی گردد که علت این امر تورم ناحیه بوده و همواره با کاهش ورم اصلاح می شود. مدت زمان لازم برای فروکش کردن کامل ورم ها و حصول شکل و نتیجه نهایی حدود 6 ماه است.

 

آیا جراحی پروتز چانه دردناک است؟

تقریبا هیچ یک از بیماران، جراحی پروتز چانه  و جلو آوردن چانه را یک تجربه درد آور توصیف نمی کنند. احساس سفتی و پُری بعد از عمل طبیعی است و درد مختصر و سوزش با دارو برطرف می گردد.

 

آیا جای برش باقی میماند؟

از آنجا که در اغلب موارد جراحی از راه داخل دهانی انجام می شود، هیچگونه اثری از عمل باقی نخواهد ماند.

 

به چند روز استراحت نیاز دارید؟

شما نیاز به یک هفته استراحت در منزل دارید و می توانید پس از آن به کار و زندگی روزمره خود بازگردید. ویزیت های مجدد یک هفته، دو هفته، یک ماه، سه ماه، شش ماه و یک سال بعد از عمل انجام می شود .