ماساژ بینی

به منظور کم شدن ورم بینی بعد از جراحی، ماساژ بینی تا حد زیادی کمک کننده بوده و به فرد برای کاهش ورم های موجود یاری می رساند. لازم به ذکر است که ماساژ اصولی و تکنیکی بصورت دقیق و با توصیه پزشک نه تنها عوارضی در بر ندارد بلکه بسیار مفید و موثر می باشد و در مورد بینی های گوشتی بسیار تاثیر گذارتر نیز خواهد بود. همینطور دکتر ابیانه جراح بینی بیان می کنند : برای کسانی که بینی های پهن و عریضی دارند، این ماساژها می تواند تا حد زیادی از ورم های آزاردهنده کاسته و فرم بینی را متعادل سازد .

انواع ماساژ بینی :

ماساژ بینی به دو نیت قابل انجام است:

۱. نوع اول ماساژ به منظور فرم دادن به بخش های برجسته بینی انجام ‌می شود. در این نوع ماساژ، بر روی مناطق برجسته بینی فشار مختصری به سمت داخل وارد می آید. این نوع ماساژ معمولا توسط پزشک جراح بینی انجام شده و در صورتی که نیاز به تکرار آن توسط بیمار باشد توضیحات کامل درباره نحوه انجام آن توسط جراح به بیمار داده خواهد شد.

۲. نوع دیگر ماساژ بینی که یک یا دو روز درمیان و هنگام تعویض چسب ها توسط خود بیمار به انجام می رسد، به منظور کاهش تورم بینی، نشستن پوست بر روی ساختار زیرین خود، و تسریع و کمک به شکل گرفتن پوست می باشد. این ماساژ دارای سه مرحله بوده که مراحل انجام آن به اینگونه است:

ماساژ اول: انگشت شست را در یک طرف نوک بینی و انگشت نشانه را در طرف دیگر نوک بینی قرار داده، و بصورت موازی به سمت بالا تا زیر ابروها ماساژ دهید. فشار ماساژ هنگام عبور انگشتان از کنار نوک و غضروف های بینی آرام تر بوده و هنگام عبور از کنار استخوان های بینی محکم تر میباشد. این ماساژ بمدت دو تا سه دقیقه ادامه می یابد.

ماساژ دوم: کناره های بینی (یعنی محل اتصال بینی به‌ گونه؛ که از بالای پره های بینی شروع و تا گوشه داخلی چشمها ادامه می یابد) را بمدت دو تا سه دقیقه از پایین به بالا ماساژ دهید.

ماساژ سوم: با استفاده از نوک انگشت میانه، ماساژ را از بالای نوک بینی شروع و در خط وسط به سمت بالا با فشار ملایم تا بین ابروها ادامه دهید. مدت این ماساژ هم دو تا سه دقیقه می باشد. مراقب باشید که هنگام انجام این ماساژ نوک بینی را به عقب فشار ندهید.

ماساژ بینی