لیفت صورت

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی لیفت صورت هستید؟

علائم اولیه سالخوردگی معمولا ابتدا در صورت ظاهر می شوند. علت بروز علائم پوستی سالخوردگی می تواند تحلیل رفتن بافت های زیر جلدی در اثر افزایش سن، و همچنین اثر جاذبه زمین باشد. اغلب بیمارانی که در صدد جراحی لیفت صورت هستند احساس می کنند که صورت آنها نمی تواند روح جوان و سطح بالای انرژی آنها را به درستی منعکس نماید. به کمک این جراحی شما می توانید زمان را به عقب بازگردانید و جوانی و نشاط درونتان را در چهره تان نیز مشاهده کنید.

 

جراح پلاستیک صورت چگونه شما را برای لیفت صورت ارزیابی میکند؟

جراح در خلال مشاوره قبل از عمل صورت شما را از نظر وضعیت استخوانی، ساختمانهای زیر پوستی، ضخامت پوست، و ساختار چین و چروک ها تحت معاینه، بررسی و ارزیابی قرار می دهد. این اطلاعات در برنامه ریزی جهت عمل جراحی شما مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آماده سازی قبل از عمل شامل چیست؟

اگر شما موهای کوتاهی دارید معمولا بهتر است آنها را بقدری بلند کنید که بتوانند جای برشها را (تا زمانی که ناپدید می شوند) بپوشانند. اگر تصمیم به رنگ کردن موهای خود دارید حتما آنرا چند روز قبل از عمل انجام دهید چون انجام آن تا حدود یک ماه بعد از عمل ممنوع است.
حداقل ده روز قبل از عمل از مصرف ویتامین E، آسپرین و سایر داروهای ضد درد خودداری کنید. در صورت نیاز به مُسکن تنها میتوانید از استامینوفن استفاده نمایید. در طی این مدت قبل از مصرف هر گونه دارو با پزشکتان مشورت کنید.
اگر سیگار می کشید آنرا چهار هفته قبل از عمل قطع کنید و برای تسریع التیام دیگر سیگار نکشید. سیگار کشیدن ریسک ابتلا به اختلالات ناشی عمل را چند برابر کرده و ترمیم زخم ها را به تعویق می اندازد. باید بدانید که ضرر قلیان کمتر از سیگار نیست. تا دو ماه پس از عمل مشروبات الکلی مصرف نکنید.
در صورتی که قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و … تهیه نمایید.
از هشت ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای عمل چیزی نخورید و نیاشامید.قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید. اصلاح صورت برای آقایان، و کوتاه کردن ناخن ها و پاک کردن لاک ناخن و آرایش صورت برای خانمها ضروری است. قبل از مراجعه اشیاء فلزی نظیر انگشتر، گردنبند، گوشواره، گیره سر و غیره را خارج نمایید.جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.از هنگام بستری تا 24 ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است.

 

جراحی چگونه انجام می شود؟

بیهوشی ارجح برای لیفت صورت بیهوشی عمومی است. جراحی معمولا از طریق برش هایی در جلوی گوش انجام میشود. این برش ها ممکن است تا پوست جمجمه یا گردن امتداد یابد. سپس پوست از ساختار زیرین جدا شده و قسمتهای اضافی آن برداشته میشود. سفت کردن عضلات و همچنین ساکشن چربی نواحی گردن و فک تحتانی میتواند در همراهی با لیفت انجام شود. نتیجه عمل کشیده شدن بافتهای نرم صورت، ناپدید شدن چین و چروکها، و خنثی شدن اثرات سالخوردگی است.جراحی در عرض حدود 3 ساعت به پایان می رسد.

 

پس از عمل چه بر شما خواهد گذشت؟

زمانیکه عمل به پایان رسید شما به قسمت ریکاوری اتاق عمل منتقل خواهید شد تا در آنجا برای مدتی تحت مراقبت و نظارت دقیق باشید. پس از مدت کوتاهی به بخش انتقال خواهید یافت. چند ساعت بعد، شما از بیمارستان مرخص شده و به منزل برمیگردید. البته دانستن این نکته ضروری است که مدت زمان بستری و زمان ترخیص میتواند در بیماران مختلف متفاوت باشد. دید شما ممکن است برای مدت کوتاهی ناواضح باشد که علت آن پمادی است که در حین عمل برای محافظت از چشمان شما بر روی آنها زده میشود. زمانیکه به منزل رسیدید باید در حالت درازکشیده به پشت (طاقباز) و درحالیکه دو بالش زیر سر دارید بمدت 3 روز استراحت مطلق نمایید. گذاشتن پکهای یخی روی چشم ها و پیشانی بطور متناوب بمدت 2 روز ضروری است. به یاد داشته باشید که تنها مُسکن مجاز در هفته اول پس از عمل استامینوفن است و شما باید از هرگونه داروی ضد درد دیگر اجتناب نمایید. سیگار کشیدن و همچنین استنشاق دود سیگار سبب به تاخیر افتادن فرآیند ترمیم شده و باید شدیدا اجتناب گردد.صورت شما پس از عمل باند پیچی شده است. ممکن است در زیر پوست شما لوله های باریکی کار گذاشته شده باشد که چند روز بعد خارج خواهند شد. بالا نگه داشتن سر و بلند نگه داشتن زیر سر حین خواب در کاهش تورم ابتدایی صورت پس از عمل موثر است.
زمانیکه پانسمانها و لوله های کوچک خارج شدند، تورم و کبودیهای صورت مشاهده میگردند. اینها معمولا بصورت غیر قرینه پخش بوده و در برخی نواحی شدیدترند. باید بدانید که وجود غیر قرینگی های صورت در این زمان کاملا طبیعی بوده و با کاهش تورم بهبود می یابد. کبودی صورت در 24 تا 48 ساعت پس از عمل حداکثر است و در عرض یک یا دو هفته برطرف میشود. آرایش کردن یکهفته بعد از عمل مجاز است و میتواند به پنهان ساختن کبودیهای صورت (اگر بیش از یک هفته طول بکشند) کمک کند.شما ممکن است پس از عمل در صورت خود احساس بی حسی کنید. این حالت طبیعی بوده و پس از چند ماه بهبود می یابد.
اغلب بخیه ها یک هفته بعد از عمل خارج میشوند.
جراح شما نکات لازم در مورد مراقبت از پانسمانها و بخیه ها، نحوه مصرف داروها و مُسکن ها، و زمان مراجعه مجدد جهت بررسی فرآیند ترمیم را به شما می آموزد. باید دانست که حداقل زمان مورد نیاز برای فروکش کردن کامل تورمها، ناپدید شدن جای برشها و حصول نتیجه نهایی یکسال است.

 

آیا جراحی لیفت صورت دردناک است؟

درد و ناراحتی بعد از عمل ناچیز است. احساس سفتی و پُری بعد از عمل طبیعی است و درد مختصر و سوزش با دارو برطرف میگردد.

 

آیا جای برش باقی میماند؟

جای برش ممکن است بصورت یک خط نازک کمرنگ باقی بماند که البته در درون چین پوستی بوده و دیده نخواهد شد.

 

به چند روز استراحت نیاز دارید؟

شما نیاز به یک هفته استراحت در منزل دارید و میتوانید پس از آن به کار و زندگی روزمره خود بازگردید. توجه داشته باشید که فعالیت شدید، زور زدن، خم شدن به جلو و بلند کردن اجسام سنگین ممکن است ریسک خونریزی را افزایش دهد و تا یک ماه اکیدا ممنوع است. ویزیتهای مجدد یک هفته، دو هفته، یک ماه، سه ماه، شش ماه و یک سال بعد از عمل انجام می شود.

 

این جراحی چقدر موثر است؟

تاثیر جراحی لیفت صورت بر ظاهر شما می تواند از خفیف تا شگفت انگیز متنوع باشد. این امر به ظاهر قبل از عمل شما، مراقبت های پس از عمل و انتظارات شما و اطرافیانتان بستگی دارد. از آنجا که فرایند ترمیم و فروکش کردن تورم پیشرفت کندی دارد شما باید ماهها جهت رسیدن به ظاهر جدید و جوان خود صبر کنید. پرهیز از عواملی که بر نتیجه نهایی عمل تاثیر منفی دارند نظیر مواجهه با نور خورشید و دود سیگار ضروری است.