تزریق پلاکت

PRP چیست؟

در سال 1999 جراحان پلاستیک صورت به روشی نوین بنام تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP (Platelet-Rich Plasma) دست یافتند. این روش به ایده ای دیرینه مبتنی بر” تزریق خون خود بیمار به خودش جهت ترمیم بافتهایش” جامه عمل پوشاند. به علت اثرات مطلوب PRP، این روش به طور روز افزون بین پزشکان رشته های دیگر من جمله جراحان فک، جراحان قلب، جراحان ارتوپد و متخصصین پوست محبوبیت یافت. در روش تزریق پلاکت یک جلسه ای، چند میلی لیتر از خون بیمار گرفته شده و در دستگاه مخصوص سانتریفیوژ قرار داده می شود. این دستگاه گلبولهای خون را جدا کرده و آنچه به جای می ماند پلاسمای حاوی غلظت بالای پلاکت است. سپس پلاکت های موجود در این پلاسما فعالسازی شده و توسط سوزنی بسیار نازک به پوست مناطق مورد نظر تزریق می شوند.پلاکتها عوامل ترشح کننده فاکتور رشد هستند و فاکتور رشد ترشح شده از آنها سبب تکثیر، فعالیت و تکامل سلولهای پوستی می گردد. نتیجه امر بهبود کیفیت پوست، از بین رفتن چین و چروکها، جوان شدن پوست، و شادابی صورت است.

 

PRP چه کاربردهایی دارد؟

1. برطرف کردن چین و چروک های صورت و گردن: فرآیند سالخوردگی سبب کاهش عناصر لایه های پوستی شده و حجم، قوام، و قابلیت ارتجاعی پوست را کاهش میدهد. حاصل این تغییرات، ایجاد چین و چروک و خطوط پوستی است. یکی از کاربردهای PRP رفع چین و چروک صورت، خط خنده، خطوط اطراف چشم و چروک های گردن می باشد. PRP میتواند با فعال سازی سلولهای پوستی عناصر موجود در لایه های پوست را افزایش و نتیجتا جوانی و طراوت را به آن باز گرداند.
2. برطرف کردن تیرگی و گود افتادگی زیر چشم: بهترین و موثرترین درمان برای کبودی و گود افتادگی زیر چشم PRP است.
3. درمان چروکهای پشت دست
4. درمان طاسی سر
5. رفع اثرات به جا مانده از برش جراحی، سوختگی یا آکنه

 

چند مرتبه تزریق لازم است؟

از آنجا که پوست افراد مختلف خصوصیات متفاوت دارد، تعداد تزریق های مورد نیاز و فواصل آنها در افراد مختلف یکسان نیست. بعلاوه، با توجه به اینکه این خصوصیات پوست در کنترل بیمار یا پزشک نیست، ممکن است در بیماران مختلف میزان بهبودی متفاوت باشد. ولی بطور عام، پروتکل زیر برای تزریق پلاکت یا PRP قابل اطلاق است:در سنین کمتر از 30 سال، جهت پیشگیری از ایجاد چین و چروک هر 3 سال یک تزریق پیشنهاد می شود.در سنین 30 تا 40 سالگی هر سال یک تزریق انجام میشود.در سنین 40 تا 50 سالگی سه تزریق به فواصل 6 ماه و 9 ماه انجام می شود و سپس هر دو سال یکبار تکرار می گردد.در سنین بالای 50 سال سه تزریق به فواصل 3 ماه و 6 ماه انجام می شود و سپس هر سال یک بار تکرار می گردد.

 

در چه افرادی استفاده از PRP ممنوع است ؟

1. مبتلایان به هر نوع سرطان یا بدخیمی
2. مبتلایان به بیماریهای مزمن نظیر دیابت
3. بیمارانی که تحت شیمی درمانی یا تحت درمان با داروهای استروئیدی (کورتون) هستند
4. مبتلایان به اختلالات انعقادی یا بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند

 

چه مراقبتهایی پس از تزریق PRP لازم است؟

1. تا 24 ساعت محل تزریق تزریق را نشویید.
2. تا 24 ساعت موارد زیر را انجام ندهید:
• خوابیدن به پهلو یا شکم
• ماساژ یا هرگونه فشار بر صورت
• آرایش صورت
• بخور داغ• حمام داغ
• استخر، سونا و جکوزی
3. تا یک هفته از عینک آفتابی استفاده کنید.
4. تا دو هفته کرم ضد آفتاب بزنید و از قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب پرهیز نمایید.

 

آیا PRP عوارضی هم دارد؟

عوارض احتمالی شامل قرمزی، تورم، سوزش و درد خفیف است که در عرض چند روز برطرف می گردد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ابیانه جراح پلاستیک صورت و بینی.